Przenośnik zgrzebłowo rurowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Miningpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 57: Linia 57:
 
== Dodatkowe wyposażenie ==
 
== Dodatkowe wyposażenie ==
  
'''System wysypu''' - w zależności od właściwości transportowanych materiałów sypkich, mogą być sterowane elektrycznie jaki i pneumatycznie. Aby wspomóc proces wysypywania, można dodać systemy wibracyjne, powietrzne jaki i systemy zmywania. W zależności od potrzeb przenośnik zgrzebłowy rurowy może posiadać dowolną liczbę wysypów. Przykłady konstrukcji pokazano na  rysunkach [[1.1.]]-[[1.3]].
+
'''System wysypu''' - w zależności od właściwości transportowanych materiałów sypkich, mogą być sterowane elektrycznie jaki i pneumatycznie. Aby wspomóc proces wysypywania, można dodać systemy wibracyjne, powietrzne jaki i systemy zmywania. W zależności od potrzeb przenośnik zgrzebłowy rurowy może posiadać dowolną liczbę wysypów. Przykłady konstrukcji pokazano na  rysunkach [[1.1.]], [[1.2.]],[[1.3]].
  
 
'''Systemy czyszczące''' – mają za zadanie usunięcie zbędnego materiału ze zgrzebeł, rur i cięgna roboczego w celu lepszej, płynnej pracy, redukcję działania korozji i innych niekorzystnych czynników. W czasie transportowania materiałów o dużej lepkości materiał przylepia się i osadza na elementach przenośnika.
 
'''Systemy czyszczące''' – mają za zadanie usunięcie zbędnego materiału ze zgrzebeł, rur i cięgna roboczego w celu lepszej, płynnej pracy, redukcję działania korozji i innych niekorzystnych czynników. W czasie transportowania materiałów o dużej lepkości materiał przylepia się i osadza na elementach przenośnika.

Wersja z 11:38, 21 paź 2013

Zasada pracy

Zasada pracy przenośnika polega na przemieszczaniu wewnątrz rury za pomocą zgrzebeł zamocowanych na cięgnie roboczym (łańcuchu, linie) materiału o obwodzie zamkniętym. Surowiec transportowany jest w rurze o profilu zamkniętym (kołowym). W wyniku działania siły ciężkości i tarcia materiał ulega „kompresji” („rozpiera się” w rurze, wywołując ciśnienie na kierunku prostopadłym do kierunku ruchu), co jest powodem powstawania oporów ruchu większych niż w klasycznym przenośniku zgrzebłowym z otwartą rynną.

Zalety przenośników zgrzebłowo rurowych

Do najważniejszych zalet przenośników zgrzebłowo rurowych należy wymienić: -transport w pełnej izolacji od otoczenia zewnętrznego

-łatwość konfiguracji tras dla transportowanego materiału

-prosta konstrukcja

-możliwość monitorowania pracy układu

-cicha praca

-możliwość zmiany temperatury surowca podczas transportu

-możliwość uzyskania pyło-, wodo-, gazoszczelności niezależnie gdzie przenośnik będzie pracował

Dają także możliwość transportowania materiałów o wysokiej temperaturze (ok. 700°C).

Wady przenośników zgrzebłowo rurowych

Z kolei do głównych wad zaliczamy:

-duże opory ruchu;

-powolny transport w porównaniu z innymi rodzajami przenośników;

-wysoka precyzja wykonania elementów roboczych;

-szybkie zużycie ścierne rur i zgrzebeł

-trudności w przypadku naprawy awarii, wynikające z zamkniętej obudowy;

Ogólna budowa przenośnika

Ogólna budowa przenośnika łańcuchowo-rurowego: 1 - naciąg łańcucha 2 - kołnierz 3 - łańcuch 4 - krążki zbierające 5 - ugięcie rury 6 - obudowa rurowa 7 - rodzaj napędu

Przenośnik zgrzebłowy rurowy składa się z podstawowych podzespołów wymienionych poniżej: -napędu składającego się z silnika, reduktora i gwiazdy napędowej;

-cięgna roboczego, łańcucha lub liny z zamocowanymi zgrzebłami;

-kompleksowej trasy składającej się z rur prostych i zakrzywionych;

-zwrotni z urządzeniem napinającym cięgno;

-systemów sterowania i zabezpieczeń zapobiegających przed niepopraną pracą przenośnika

Coraz częściej stosowane są dodatkowe urządzenia w celu automatyzacji procesu transportu materiałów sypkich. Niesie to za sobą duże korzyści. Materiał może zostać wysypany w każdym momencie. W znacznym stopniu eliminuje to, dostawanie się niepożądanych pyłów, cząstek, drobin do układu. Szczególnie jest to ważne w przypadku transportu produktów spożywczych przenośnikami zgrzebłowo rurowymi.

Dodatkowe wyposażenie

System wysypu - w zależności od właściwości transportowanych materiałów sypkich, mogą być sterowane elektrycznie jaki i pneumatycznie. Aby wspomóc proces wysypywania, można dodać systemy wibracyjne, powietrzne jaki i systemy zmywania. W zależności od potrzeb przenośnik zgrzebłowy rurowy może posiadać dowolną liczbę wysypów. Przykłady konstrukcji pokazano na rysunkach 1.1., 1.2.,1.3.

Systemy czyszczące – mają za zadanie usunięcie zbędnego materiału ze zgrzebeł, rur i cięgna roboczego w celu lepszej, płynnej pracy, redukcję działania korozji i innych niekorzystnych czynników. W czasie transportowania materiałów o dużej lepkości materiał przylepia się i osadza na elementach przenośnika. Do systemu napędowego przenośnika można również zaimplementować system czyszczenia. Do systemu napędowego przenośnika można również zaimplementować system czyszczenia (rys. 1.4.). Przykłady pozostałych konstrukcji pokazano na rysunkach 1.5-1.6 .

Konstrukcje dodatkowego wyposażenia

Rys. 1.1. Podwójna klapa wysypowa firmy Schrage. Rys. 1.2. Wysyp obrotowy firmy Schrage. Rys. 1.3. Zasuwa rurowa firmy Schrage. Rys. 1.4. Stacja napędowa czyszcząca stojąca firmy Schrage. Rys. 1.5. Krążki czyszczące firmy Schrage.

Rys. 1.6. Stacja czyszcząca obrotowa firmy Schrage.