Młyn kulowy

Z Miningpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Młyn kulowy należy do grupy młynów grawitacyjnych, w którym funkcję mieników pełnią kule o różnych średnicach. Mielniki wykonane są z materiałów o dużej gęstości i niskiej ścieralności, najczęściej stosowane mielniki to mielniki stalowe i ceramiczne, jednak dla potrzeb np pirotechniki stosuje się mielniki wykonane z materiałów nieiskrzących jak ołów z antymonem.

Zastosowanie młynów kulowych

Obecnie największy młyn kulowy w Polsce znajdujący się w cementowni w Gurażdże

Młyny kulowe służą do mielenia na mokro i sucho w systemie ciągłym i okresowym, materiałów średniotwardych i miękkich. Swoje zastosowanie znajdują w różnych gałęziach przemysłu takich jak:


• przemysł górniczy przy przeróbce ród,

• przemyśle cementowym,

• przemyśle ceramicznym,

• przemyśle energetycznym (przy spalaniu pyłu węglowego i przygotowywaniu sorbentu do instalacji odsiarczania spalin).

Młyny tego typu pracują zarówno w cyklu zamkniętym jak i otwartym. Młyny te podczas mielenia mogą jednocześnie suszyć bądź prażyć materiał wewnątrz młyna. Młyny kulowe znajdują również zastosowanie w skali laboratoryjnej, jednym z takich zastosowań jest produkcja materiałów pirotechnicznych gdzie należy użyć mielników z odpowiednich stopów zapobiegających wybuchowi mielonego materiału w komorze młyna.

Zasada działania młynów kulowych

Ruch kul w komorze młyna

Zasada działania młynów kulowych polega na tym, że pod wpływem działania sił odśrodkowych, wywołanych obrotami bębna, unoszone są mielniki wraz z mielonym materiałem na określoną wysokość, a następnie opadają lub zsuwają się po sobie rozdrabniając materiał przez udar i ścieranie.



Wyposażenie zbiorników retencyjnych

Bibliografia

J. Antoniak "Urządzenia i systemy transportu podziemnego w kopalniach" Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1990 r.

dr inż. Piotr Kulinowski - Materiały z wykładów.