Ładowarka do pobierki spągu

Z Miningpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ładowarka do pobierki spągu - Utrzymanie chodników zwłaszcza w pokładach, gdzie występuje znaczna deformacja spągu, jest trudne i bardzo praco- oraz czasochłonne.


W przypadku zaistnienia wyciskania spągu, utrzymanie dróg transportowych w stanie całkowitej użyteczności wymaga prowadzenia pobierki spągu, tj. zbierania warstwy wyciśniętego spągu, oraz przebudowy torów. Jest to zadanie bardzo pracochłonne i utrudniane na ogół przez wymagania utrzymania regularnego transportu na sąsiednim torze. Z tego też względu wprowadzenie do tych prac maszyn uwielokrotniających postępy uzyskiwane ręcznie jest jednym z bardzo ważnych osiągnięć mechanizacji. Do chwili wprowadzenia maszyn, pobierkę spągu wykonywano ręcznie przy użyciu młotków pneumatycznych. W celu zruszenia pobieranej skały stosowano niekiedy materiały wybuchowe, a urobioną skałę ładowano z reguły ręcznie.


Po raz pierwszy maszyny d pobierki spągu pojawiły siew górnictwie RFN w połowie lat sześćdziesiątych i od tego czasu zyskują sobie znaczną popularność nie tylko tylko w dawnym RFN, ale w całym górnictwie europejskim. Najbardziej znaną firmą produkującą tego typu maszyny jest firma Hausherr. Oprócz tej firmy ładowarki do pobierki spągu produkują również firmy Salzgitter i firma angielska Eimco. W górnictwie polskim stosuje się obecnie ładowarki importowane i budowane na licencji polskie ładowarki o nazwie NIWKA.


Ładowarka do pobierki spągu to maszyna o ściśle określonym przeznaczeniu. Budowa na podwoziu gąsienicowym odznacza się małą szerokością - około 1 m, która pozawala na wykonywanie prac pobierania spągu tylko w połowie przekroju wyrobiska, z możliwością utrzymania ruchu wozów na torze ułożonym w drugiej połowie wyrobiska.


W czasie pracy maszyny urobek ładowany jest bezpośrednio do wozów. Dzięki dużej wysokości podniesienia czerpaka (do 2,5 m) oraz ruchomej tylnej ściance umożliwiającej wyładunek urobku w poziomym ustawieniu czerpaka, możliwe jest pobieranie warstwy grubości do 1 m i ładowania bezpośrednio do wozów stojących jeszcze na nieprzebudowanych torach.

Za pomocą ładowarki do pobierania spągu mechanizuje się nie tylko samo urabianie i ładowanie wyciśniętego spągu, ale usprawnia się ale innych czynności związanych z przebudową torów.

Ładowarka do pobierki spągu

Bibliografia

Górnicze ładowarki chodnikowe, Andrzej Broen, Wydawnictwo "Śląsk" Katowice