Kombajn KWB-6

Z Miningpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kombajn KWB-6 -ścianowy frezujący, kombajn przeznaczony do dwu kierunkowego urabiania węgla o dużej zwięzłości w pokładach o wysokości 2,6 do 4,3 m nachylonych podłużnie do 35° i poprzecznie do 10°. Bezstopniowa regulacja położenia organów urabiających umożliwia wybieranie kombajnem pokładów pofałdowanych i o zmiennej grubości.


Historia

Kombajn KWB-6 produkowany od 1973. Produkowany przez Piotrowicką Fabrykę Maszyn FAMUR w Katowicach (obecnie Famur SA)

Rodzaje

  • dwusilnikowy dwugłowicowy (dwuramionowy)
    znajduje zastosowanie w ścianach wysokich urabianych dwukierunkowo prowadzonych na zwał. Ma moc (500 kW), która pozwala na urabianie węgla zwięzłego trudno urabialnego oraz zapewnia uzyskanie bardzo wysokich wskaźników produkcyjnych.
  • jednosilnikowy dwugłowicowy
    znajduje zastosowanie w ścianach wysokich urabianych dwukierunkowo prowadzonych na zwał lub z podsadzką hydrauliczną. Ma moc 250 kW, to pozwala na wybieranie węgla łatwo urabialnego.
  • jednosilnikowy jednogłowicowy (jenoramionowy)
    znajduje zastosowanie do pracy w ścianach podsadzkowych wybieranych warstwami, posiada dwuwarstwowe wybieranie co pozwala na większą wielkość wydobycia.

Dane techniczne

Wydajność kombajnu 14 t/min
Zakres wysokości urabiania 2,6-4,3 m
Głębokość zabioru 0,63 m
Grubość przybieranej warstwy poniżej dolnej półki przenośnika 180 mm
Moc silników elektrycznych 2x250 kW
Napięcie zasilania 1000 V
Prędkość posuwu kombajnu 0-8,3 m/min
Siła pociągowa maksymalna (przy pracy na pojedynczy łańcuch) 360 kN
Typ łańcucha pociągowego Ogniowy 26x92
Średnica organów urabiających 2360 mm
Prędkość skrawania (obwodowa) 4,82 m/s
Liczba obrotów organów urabiających 39 min-1
Masa kombajnu 33,5 t

Budowa

Silnik elektryczny

Kombajn KWB-6 Wyposażenie elektryczne

Do tego rodzaju kombajnów KWB-6 stosuje się silniki elektryczne wysokomomentowe typu 2SKB-116 (1000V 250kW 980 obr/min In=200A, Irozruch=860A). Silnik ten dopuszczony jest do pracy w wyrobiskach górniczych ze stopniem zagrożenia „c” wybuchem metanu.

Głowica urabiająca kombajnu KWB-6

Głowica urabiająca kombajnu KWB-6 składa się z części stałej, ramienia wychylnego i dwóch siłowników podnoszenia ramienia zasilane z pompy dwutłoczkowej. Część stała składa się z:

  • sprzęgła rozłączającego ciąg kinematyczny,
  • pompy dwutłoczkowej,

Ramię kombajnu KWB-6 z wyprowadzonym wałem służy do osadzania organu urabiającego. Do zmiany położenia ramienia służy układ hydrauliczny. Wchodzące w skład tego układu siłowniki są ze sobą połączone i zamknięte jednym zamkiem hydraulicznym. Ramię może być sterowane zdalnie za pomocą przycisków umieszczonych na skrzyni aparatury elektrycznej lub drogą radiową.

Ciągnik hydrauliczny

Błąd przy generowaniu miniatury: Plik z wymiarami większymi niż 12,5 MP
Kombajn KWB-6 Ciągnik automatyczny CA-36

Ciągnik hydrauliczny składa się z:

  • przekładni hydrostatycznej (pompa główna, silnik hydrauliczny, zawory bezpieczeństwa 16 MPa, zawory zwrotne odcinające obieg wysokiego ciśnienia od obiegu ciśnienia sterowniczego i zawory ssawne pompy głównej),
  • pompy pomocniczej wraz z układem zaworów uniezależniających kierunek tłoczenia od kierunku obrotów silnika napędowego,
  • rozdzielacza ręcznego i elektrohydraulicznego zmiany prędkości i kierunku posuwu kombajnu,
  • rozdzielacza zerującego,
  • samoczynnego układu zmniejszającego prędkość posuwu po osiągnięciu maksymalnego ciśnienia roboczego,
  • zaworu szybkiego rozładowania ciśnienia sterowniczego,
  • zaworu bezpieczeństwa ciśnienia sterowniczego 1 MPa.

Skrzynie aparatury elektrycznej

Kombajn KWB-6 jest wyposażony w dwie skrzynie aparatury elektrycznej, są one zabudowane nad silnikami. Zastosowane elementy elektryczne mają na celu zapewnienie bezpiecznej pracy kombajnu w wyrobiskach ze stopniem niebezpieczeństwa „c” wybuchu metanu. Wyposażenie elektryczne kombajnu składa się z:

  • elementów umieszczonych w chodniku podścianowym (dwa wyłączniki stycznikowe OW-1202 do sterowania i zabezpieczania silników kombajnowych, wyłącznik stycznikowy KWSOI-40-24 do zabezpieczenia silnika agregatu zraszającego Aqua),
  • elementów rozmieszczonych wzdłuż ściany(odcinki przewodu oponowego zasilającego silniki ognioszczelne, sprzęgła wtykowe),
  • elementów stanowiących zespoły kombajnu (dwa silniki elektryczne, skrzynia aparatury SAE-4U, skrzynia aparatury SAE-5U, buczek sygnalizacyjny, wyposażenie elektryczne ciągnika).

Sanie kombajnowe

Sanie kombajnowe stanowią jednoczęściową tunelową ramę nośną, do której są mocowane główne zespoły kombajnu. Cztery płozy stanowiące prowadzenie kombajnu po rynnach przenośnika zgrzebłowego są mocowane od dołu na sworzniach zapewniających wahliwość. Do ramy sań mocowany jest zaczep liny bezpieczeństwa i uchwyt do mocowania ogniowego łańcucha pociągowego kombajnu.

Układ zraszający

Kombajn KWB-6 posiada podwójny układ zraszania:

  • podstawowy - wykorzystujący wodę stosowaną do chłodzenia silników elektrycznych,
  • dodatkowy – wysokociśnieniowy układ zraszający Aqua, wyposażony w wysokowydajne armatki wodne.

Organ urabiający

Kombajn KWB-6 jest wyposażony w dwa ślimakowe organy urabiające przystosowane do samowcinania w caliznę węglową. Zastosowano organy o średnicy 2360 mm, aby umożliwić wybieranie ścian wysokich. Organ jest wyposażony w noże skrawające zbrojone węglikami spiekanymi, to umożliwia urabianie pokładów węgla zwięzłego trudno urabialnego.

Bibliografia

  • Wacław Warachim, Jan Maciejczyk: Ścianowe kombajny węglowe; Wydawnictwo "Śląsk", Katowice 1985.