Kombajn KWB 3DS

Z Miningpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kombajn KWB-3DS – należy do kombajnów bębnowych przeznaczonych do pracy w ścianach o wysokiej koncentracji wydobycia. To kombajn bezramionowy z organami urabiającymi osadzonymi na wałach umocowanych sztywno w głowicach.

Kombajn węglowy dwukierunkowy samowcinający KWB-3DS Układ hydraulicznego podnoszenia kombajnu

Historia

Produkowany od 1967.

Zastosowanie

Kombajn KWB-3DS przeznaczony do dwukierunkowego urabiania i ładowania węgla w ścianach o wysokości 1,3 do 1,8 m nachylonych podłużnie do 30° i poprzecznie do 10°. Kombajn wybiera zabiór w ścianie dwukierunkowo na całej jej wysokości. Na początku ściany sanie hydrauliczne kombajnu ustawia się tak, aby organ urabiający przedni urabiał węgiel aż pod samym stropem, organ urabiający tylny natomiast przy spągu. Tylny organ służy również do ładowania pozostałego urobku. Po dojechaniu do końca ściany, uprzednio podniesiony koniec kombajnu obniża się, obniżony – podnosi i cykl rozpoczyna się na nowo po dokonaniu zawrębienia.

Dane techniczne

Wydajność kombajnu 7 t/min
Głębokość zabioru 0,63 m
Średnice organów urabiających 1300-1700 mm
Moc silników zasilania 2x135 kW
Napięcie zasilania 1000 V
Typ ciągnika hydraulicznego CA-20
Prędkość posuwu kombajnu 0-10 m/min
Siła pociągowa maksymalna 270 kN
Masa kombajnu 15,6-16,6 t

Budowa

Głowice urabiające

Kombajn KWB-3DS składa się z dwóch głowic urabiających takiej samej budowy, każda zawiera poczwórną przekładnie zębatą redukującą obroty silnika elektrycznego. Kadłuby głowic w pobliżu organów urabiających są zwężone, co ułatwia ładowanie urobku na przenośnik. Organy urabiające są ślimakowe, samowcinające. Budowa organów urabiających umożliwia wcinanie się do calizny bez konieczności wykonywania nisz w ścianie. Organy urabiające mają średnicę 1300 do 1700 mm. Aby zmniejszyć zapylenie płaty organów urabiających zaopatrzone są w układy zraszające, woda doprowadzana do nich służy również do chłodzenia silników elektrycznych.

Silnik elektryczny

Kombajn KWB-3DS zaopatrzony jest w dwa silniki na moc ciągłą 135 kW na napięcie znamionowe 1000 V. Jeden z silników napędza jedną z głowic i ciągnik hydrauliczny, drugi napędza drugą głowicę oraz pompę olejową układu podnoszenia kombajnu.

Ciągnik hydrauliczny

W kombajnie KWB-3DS zastosowano ciągnik hydrauliczny CA-20 z ręczną lub automatyczną regulacją prędkości posuwu. Ciągnik zbudowany jest z elementów mechanicznych, hydraulicznych i elektrycznych umieszczonych we wspólnym kadłubie. Układ hydrauliczny znajduje się w przedniej części kadłuba, zbudowany on jest z obiegiem otwartym lub zamkniętym.

Układ regulacji ciągnika zapewnia:

  • nastawienie i utrzymanie żądanego kierunku posuwu,
  • zwiększenie lub obniżanie prędkości posuwu do wartości minimalnej wskutek włączenia lub wyłączenia kierunku posuwu,
  • obniżenie kierunku posuwu z powodu przeciążenia ciągnika,
  • obniżenie kierunku posuwu z powodu przeciążenia silnika elektrycznego,
  • ustalenie maksymalnego zakresu automatycznej regulacji prędkości posuwu.

Sanie kombajnowe

Kombajn KWB-3DS wyposażony w tzw. sanie hydrauliczne umożliwiające zmianę położenia organów w zakresie 80 mm w dół i w górę do położenia środkowego. Takie sanie ułatwiają również wybieranie pokładów pofałdowanych dostosowując położenie organów do zalegania pokładu. Elementami wykonawczymi sań są cylindry hydrauliczne podnoszące lub opuszczające jeden lub drugi koniec kombajnu.

Bibliografia

  • Zbigniew Korecki: Maszyny i urządzenia górnicze część 1; Wydawnictwo "Śląsk", Katowice 1979.
  • Tadeusz Opolski, Zbigniew Korecki: Ścianowe kombajny węglowe; Wydawnictwo "Śląsk", Katowice 1977.