Przenośnik grawitacyjny

Z Miningpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przenośniki grawitacyjne urządzenia do transportu polegające na przenoszeniu materiału transportowego (drobnicy i masówki) wskutek działania składowej siły ciężkości po bieżniach pochyłych.

Przenosnik graw.jpg

Rodzaje przenośników grawitacyjnych:

a-kształty rynien, b-ześlizg, c-zsuwnia z pomostów drewnianych, d - zsuwnia śrubowa osłonięta, pojedyncza, e-zsuwnia śrubowa, podwójna otwarta, j-zsypnia w pokładzie węglowym, pojedyncza, e - zsuwnia śrubowa, podwójna otwarta, j - zsypnia w pokładzie węzlowym, g-zsypnia stopniowa; 1-płaska z jednym obrzeżem, 2 - płaska z dwoma obrzeżami, 3-półokrągła, 4-zamknięta, 5-rura

ześlizgi, zsuwnie, zsypnie

Najczęściej wykorzystywane w odstawie podziemnej.

Odstawa urobku może być prowadzona – w zależności od kąta nachylenia ześlizgu lub zsuwni do poziomu po spągu – po podsadzce, w żłobach i w rynnach odkrytych pojedynczych lub zdwojonych. Mając na uwadze ochronę osób przed rażeniem odpryskami skał oraz ukierunkowanie urobku odstawia się go w rynnach zamkniętych, w rurach, w zsuwniach śrubowych zamkniętych. Ruch urobku w tego typu urządzeniach odbywa się w formie ześlizgiwania, staczania albo wolnego spadku lub ma postać mieszaną. Ześlizgi i zsuwnie, w zależności od kształtu powierzchni zsuwnych, dzieli się na proste i śrubowe.

wózkowe, ślizgowe, krążkowe

Bardzo proste w budowie, wykorzystuję się je w transporcie pomocniczym i na powierzchni kopalni w magazynach, zakładach chemicznych – wszędzie tam gdzie niezbędny jest łatwy i niezawodny sposób przenoszenia materiału transportowego i gdzie można wykorzystać nieznaczne nachylenie drogi transportu.

Materiały i rozwiązania stosowane przy przenośnikach grawitacyjnych

Przy dużych kątach nachylenia urządzeń do poziomu konieczne jest wytracanie energii kinetycznej przemieszczanego urobku, do czego wykorzystywane są kurtyny z taśmy lub łańcuchów, kieszenie w dnie zsuwni wypełnione urobkiem, progi itp. Ponadto wykłada się podłoże materiałem odpornym na uderzenia i zużycia ścierne. Przy małych wartościach kątów konieczne jest natomiast zmniejszenie współczynnika tarcia urobku o elementy urządzeń transportowych. W związku z tym powierzchnie zsuwni wykonane są z różnych materiałów: drewna, betonu, stali, skały, pokryć emaliowych, płyt bazaltowych, gumy płaskiej lub profilowej.

a-kształty rynien, b-ześlizg, c-zsuwnia z pomostów drewnianych, d - zsuwnia śrubowa osłonięta, pojedyncza, e-zsuwnia śrubowa, podwójna otwarta, j-zsypnia w pokładzie węglowym, pojedyncza, e - zsuwnia śrubowa, podwójna otwarta, j - zsypnia w pokładzie węzlowym, g-zsypnia stopniowa; 1-płaska z jednym obrzeżem, 2 - płaska z dwoma obrzeżami, 3-półokrągła, 4-zamknięta, 5-rura

Do wykładania zsuwni, odbojnic, zbiorników, rusztów itp. Coraz częściej stosuje się płaty wykonane z gumy odpornej na ścieranie, uderzenia i wpływy atmosferyczne. W zależności od spodziewanego mechanizmu zużycia powierzchni gumy, własności mechanicznych urobku i energii kinetycznej dobiera się kąt uderzenia urobku w wykładzinę, grubość wykładziny płaskiej lub usytuowanie i wymiary wykładzin gumowych z odpowiednio wyprofilowanymi progami. Wyprofilowanie i właściwe usytuowanie wykładzin względem spadającego urobku zmniejsza działanie niekorzystnych dla gumy naprężeń stycznych w najbardziej obciążonej jej warstwie wierzchniej, zwiększa natomiast zdolność przejmowania energii uderzenia przez wykładzinę wskutek obciążenia jej naprężeniami ściskającymi oraz dzięki sprężystemu odkształceniu progów. Grubość i rozmiar wykładziny dobierane są do wartości największego rozmiaru bryły urobku.

Ruch urobku

Podstawowym warunkiem ruchu urobku (zsuwanie, ślizganie itp.) po powierzchni pochyłej jest spełnienie nierówności


M∙g∙sinβ≥M∙g∙µ_st∙cosβ

Dla uzyskania płynności ruchu urobku należy kąt β zwiększyć o wartość 5 do 10stopni. Jeżeli kąt β jest za duży, to w efekcie otrzymuje się dużą prędkość urobku, zwiększone zużycie bieżni i zmniejszone bezpieczeństwo pracy. W przypadku dobrania zbyt małego kąta może dojść do zatrzymania ruchu urobku, utworzenia zatorów i zasypania urządzeń urobkiem. Wskazane jest takie dobranie wartości kąta nachylenia zsuwni, aby prędkość końcowa zsuwającego się urobku nie była większa od 1,6 do 2,0 m/s, jeżeli nie ma innych wskazań.


Schemat pr.jpg

Wady i zalety przenośników grawitacyjnych

Zalety przenośków grawitacyjnych:

  • brak elementów ruchomych i silników napędowych
  • prostą budowę urządzenia
  • duża wydajność
  • dowolność miejsca załadunku
  • małe nakłady inwestycyjne i koszty eksploatacji

Wady przenośników grawitacyjnych

  • urządzenia nadają się do odstawy tylko przy odpowiednim kącie nachylenia do poziomu
  • kierunek dostawy jest tylko jeden
  • znaczne zużycie powierzchni bieżnych
  • stosunkowo duże rozdrabnianie urobku, zapylenie, wzrost temperatury, wydzielania gazów i hałas
  • tworzenie się zatorów i nwisów oraz duże niebezpieczeństwo przy ich usuwaniu
  • wymagana staranna konserwacja, odwodnienie i przewietrzenie

Bibliografia

  • Jerzy Antoniak, "Urządzenia i systemy transportu podziemnego w kopalniach", Wydawnictwo "Śląsk", Katowice 1990