Przenośnik rolkowy

Z Miningpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przenośniki rolkowy (wałkowy) – należą do grupy przenośników bezcięgnowych i znajdują swoje zastosowanie w transporcie ładunków stałych o zwartej budowie. Ładunek przemieszczany jest poprzez obracające się wałki, które są ustawione równolegle w odpowiednich odległościach od siebie, tworząc w ten sposób trasę transportową danego przenośnika.

Przenośnik rolkowy

Zastosowanie

Rolka nośna

Przenośniki rolkowe wykorzystywane są w procesach technologicznych oraz w transporcie wewnątrzmagazynowym. Materiałem transportowanym są najczęściej opakowania zbiorcze w formie kartonów, pojemników, paczek, skrzynek czy palet lub pojedyncze elementy, takie jak np. deski, akumulatory, książki itp. Głównym kryterium, na które zwraca się uwagę podczas doboru tego typu przenośników jest to, czy materiał transportowany posiada w miarę płaskie dno bądź czy jest ono odpowiednio użebrowane prostopadle do wałków, co zapobiega klinowaniu się materiału pomiędzy wałkami.

Wady i zalety

Do głównych zalet przenośników rolkowych można zaliczyć niezawodną i prostą konstrukcję, z którą związany jest niski koszt inwestycji, możliwość przemieszczania ciężkich ładunków tam, gdzie stosowanie dźwigów było by zbyt kosztowne, oszczędność miejsca szczególnie w magazynach, oszczędność energii, czasu oraz polepszenie warunków pracy. Wadami przenośników rolkowych jest:

• ograniczona długość transportu, która wynika z różnicy poziomów niezbędnych do przemieszczania się ładunku pod wpływem siły grawitacji,

• możliwość transportu materiałów o dużych wymiarach i dobrym stanie powierzchni ładunków przy styku z wałkami lub krążkami.

Elementy trasy

Segmenty trasy
Zastosowanie segmenty

Trasy transportowe ze względu na swoją długość oraz specyfikę wymagają niekiedy zastosowania wyspecjalizowanych segmentów odróżniających się swoją długością od podstawowych, bądź to w celu umożliwienia przejścia przez trasę przenośnika bądź zmianę kierunku lub drogi transportowania.

Podział przenośników ze względu na rodzaj napędu

Przenośniki rolkowe dzielone są ze względu na napęd, na przenośniki rolkowe napędzane i nienapędzane.

Napęd za pomocą paska zębatego
Napęd za pomocą łańcucha

Przenośniki rolkowe nienapędzane

Przenośniki nienapędzane wykorzystują do przemieszczania materiałów siłę grawitacji lub wymuszenie zewnętrzne np. siłę mięśni. Urządzenia tego typu charakteryzują się prostą konstrukcją i relatywnie niewielkim kosztem inwestycji pozwala na znaczne usprawnienie procesu przemieszczania produktów wewnątrz zakładu jednocześnie wprowadzając znaczne oszczędności czasu i energii elektrycznej, Przenośniki te znajdują zastosowanie:

- jako zakończenie linii napędzanych, co zapewnia swobodne gromadzenie się materiału na końcu linii,

- w liniach, gdzie transport odbywa się poprzez ręczne przesuwanie materiału,

- jako przenośniki pomocnicze przy liniach montażowych,

- jako elementy regałów przepływowych przy składowaniu palet lub innych ciężkich towarów.

Przenośniki rolkowe napędzane

Przenośniki napędzane transportują materiał poprzez wymuszenie przez obracające się wałki, sposób napędu wałków może być realizowane na kilka sposobów:

- za pomocą pasków okrągłych (w takim przypadku wałki muszą być wyposażone w rolki pod paski),

- za pomocą łańcucha (w takim przypadku wałki muszą być wyposażone w koła zębate łańcuchowe),

- za pomocą paska zębatego ( w takim przypadku wałki muszą być wyposażone w koła pod pasek zębaty),

- za pomocą taśmy biegającej wzdłuż przenośnika dociskanej od spodu do wałków.

Bibliografia

dr inż. Piotr Kulinowski - Materiały z wykładów.

www.muzata.pl