Strug SWS-4

Z Miningpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Strug SWS-4 - przeznaczony jest do pracy w ścianach długości 140 do 200m, wysokości 0,8 do 1,8 i nachylonych pod kątem do 20 .

Budowa

Strug SWS-4 składa się z głowicy, przenośnika zgrzebłowego, dwu napędów przesuwających głowicę, belki oporowej, podciągnika kotwiczącego przenośnik, przesuwników do przesuwania przenośnika, dwu mechanizmów zapadkowych do przesuwania napędów oraz urządzeń elektrycznych.

Rodzaje głowic

Strug SWS-4 może być wyposażony w głowicę z klapami uchylnymi lub w głowicę suportową. Głowice różnią się budową, rozmieszczeniem noży, sposobem ich umocowania i regulacji.

Głowica z klapami uchylnymi

Głowica z klapami uchylnymi składa się z sań połączonych z płytami bocznymi – lewą i prawą za pomocą przegubów zawiasowych, dzięki czemu może się ona łatwo dostosowywać do nierówności spągu. Na płytach znajdują się zaczepy łańcucha strugowego, ślizgi prowadzące głowicę wzdłuż przenośnika zgrzebłowego oraz ślizgi prowadzące głowicę wzdłuż czoła ściany. Kadłub głowicy przypawany do sań ma skośne zawiasy, w których umocowane są przegubowo dwie klapy uchylne 6. Każda klapa jest uzbrojona nożami strugowymi odspągowymi i czołowymi. Położenie dolnej krawędzi tnącej noża odspągowego względem spągu może być regulowane w zależności od stopnia urabialności przyspągowej warstwy węgla. Im trudniej urabialna jest warstwa przyspągowa i trudniej odrywa się od spągu, tym niżej w stosunku do spągu powinny być opuszczone noże przyspągowe. Każda klapa może zajmować cztery położenia robocze ustalane sworzniem regulacyjnym i popychaczem. Klapy uchylne są spięte łańcuchami. Kadłub głowicy wyposażony jest w górnej części w noże czołowe, po dwa z każdej strony. Przez umocowanie do kadłuba noża czołowego górnego i noża podstropowego przedniego można zbudować głowicę o najmniejszej wysokości 500mm. Głowica jest ponadto wyposażona w trzy wkładki podwyższające z nożami czołowymi przednimi. Do kadłuba głowicy lub do wkładek może być przymocowany nóż podcinający, do górnej wkładki – nóż przystropowy wysoki. Wysokość głowicy strugowej ustala się w zależności od warunków górniczych. Głowica z klapami uchylnymi nadaje się do pracy w ścianach o pofałdowanym spągu.

Głowica suportowa

Głowica suportowa składa się z dwuczęściowych sań połączonych przegubowo, w których od strony czoła ściany wykonane są prowadzenia o przekroju prostokątnym. W prowadzeniach tych osadzone są przesuwnie suporty, a do nich umocowane są noże odspągowe oraz noże czołowe i podstropowe przedzielone płytkami. Uzębione zderzaki ograniczają przesuw (skok) suportów w prowadzeniach. Podczas pracy głowicy jeden suport z wieżyczką przesuwając się w prowadnikach wysuwa się do przodu i obniża jednocześnie zajmując położenie robocze, drugi natomiast, popychany zderzakiem przez pierwszy suport, cofa się do tyłu i jednocześnie podnosi.

Sposób pracy

Charakterystyczną cechą struga SWS-4 jest prowadzenie ciągnącego głowicę łańcucha od przeciwnej strony przenośnika niż przesuwa się głowica. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że łańcuch i rura nie przeszkadzają w ładowaniu urobku na przenośnik. Łańcuch przesuwa się w kanale utworzonym przez blachy i zastawki przenośnika. Końce łańcucha umocowane są do sań głowicy przechodzącej pod przenośnikiem na drugą jego stronę. Do kotwiczenia oraz przesuwania zwrotnego napędu struga służy podciągnik kotwiczący. Zadaniem jego jest również zabezpieczenie przenośnika strugowego przed pełzaniem przy pracy w ścianach nachylonych oraz przesuwanie przenośnika wzdłuż jego osi podłużnej w razie potrzeby. Belka podciągnika jest zakotwiczona za pomocą dwóch stojaków opartych o gniazda połączone z obejmami belki. Wzdłuż belki może się przesuwać wielokrążek umocowany w obudowie. Do kadłuba napędu strugowego umocowana jest płyta połączona z obudową drugich wielokrążków. Końce liny łączące krążki w obudowie z krążkami są umocowane podczas pracy struga w obudowie dwoma klinami. Przy podciąganiu przenośnika końce liny łaczy się za pomocą specjalnego zaczepu ze zgrzebłem łańcucha przenośnika zgrzebłowego i uruchamiając napędy podciąga się cały przenośnik. Podciągnik kotwiczący pozwala na przesunięcie przenośnika długości ok. 160 m po twardym i równym spągu.

Bibliografia

  • Zbigniew Korecki: Maszyny i urządzenia górnicze; Wydawnictwo "Śląsk", Katowice 1976.