Wozidło technologiczne
Wozidło technologiczne to nieprzeznaczony do ruchu drogowego, duży samochód technologiczny samowyładowczy. Stosowany jest do transportu na terenie zakładu górniczego nadkładu i skał płonnych, urobku oraz produktów.
Budowa
Budowa podwozia zależy od konstrukcji ramy. W kopalniach odkrywkowych stosuje się podwozia z ramą jednoczęściową sztywną (wozidła sztywnoramowe) i dwuczęściową przegubową (wozidła przegubowe).
Wozidła sztywnoramowe – wszystkie zespoły podwozia i nadwozia są osadzone na wspólnej ramie, a skręt kół uzyskuje się przez wychylenie ich w stosunku do mostu przedniego podwozia.
Wozidła przegubowe – kabina i zespół napędowy są umieszczone na przedniej ramie, a skrzynia ładunkowa na tylnej ramie. Obie ramy są połączone w środku przegubem i mogą wychylać się względem siebie, umożliwiając tym samym wykonanie skrętu o bardzo małym promieniu.
Podział
Podział samochodów technologicznych ze względu na ładowność:
-Małe: do 30 t
-Średnie I: od 30 do 50 t
-Średnie II: od 50 do 80 t
-Duże I: od 80 do 110 t
-Duże II: od 110 do 170 t
-Bardzo duże: od 170 do 230 t
-Giganty: powyżej 230 t
Ze względu na dopuszczalne naciski wyróżnia się podwozia dostosowane do pracy:
-Na twardym podłożu skalistym – praktycznie naciski nie są ograniczone ze względu na podłoże, lecz decyduje wytrzymałość i elastyczność opon, przy uwzględnieniu możliwości najechania na odłamki skalne.
-Na średnio twardym podłożu – ze względu na ograniczone naciski na podłoże zazwyczaj dopuszcza się obciążenie mostu w granicach 180 do 100 kN.
-Na ulepszonym miękkim podłożu – ze względu na dopuszczalne naciski przyjmuje się obciążenie mostu nie większe niż 100 kN.
-Na terenie grząskim o małej wytrzymałości – ze względu na małe dopuszczalne naciski przyjmuje się obciążenie mostu nie większe niż 50 kN.
Producenci
Czołowi producenci wozideł:
-Bell,
-Biełaz,
-Caterpillar,
-Hitachi,
-Komatsu,
-Liebherr,
-Terex,
-Volvo.