Wozy ładująco - odstawcze

Z Miningpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wozy te są przeznaczone do pełnej mechanizacji ładowania, przewozu i wyładowania urobku. Nadają się także do mechanizacji wielu prac pomocniczych.

Parametry

- pojemność czerpaka wynosi od 0,3 – 10,5 m^3

- ładowność od 0,6 – 17 t

- prędkość jazdy od kilku do kilkudziesięciu km/h

- napęd: spalinowo – hydrauliczny lub elektryczno – hydrauliczny o mocy silników od kilkudziesięciu do kilkuset kW.

Sposób opróżniania czerpaka:

-czołowe

-boczne

Kabina operatora może być usytuowana w członie roboczym lub w członie napędowym, a pozycja operatora może być czołowa lub boczna w stosunku do kierunku jazdy.

Wozy te wyróżniają się:

- masywną, zwartą budową

- stosunkowo małą wysokością i szerokością przy dużej długości

- dużym prześwitem od spodku wyrobiska

- przegubowością

- krótkim czasem załadunku i wyładunku

- możliwość pokonywana w stanie załadunku, przy suchej drodze, wzniosów do: 45 % przy prędkości jazdy do 2 km/h, 25 % przy prędkości jazdy do 3,5 km/h, 13 % przy prędkości jazdy do 5 km/h

- stosunkiem masy własnej do masy ładunku w czerpaku od 2,4 dla małych wozów do 2,6 dla dużych

- siłą ścinającą na ostrzu czerpaka od 60 kN dla wozów małych i do 300 kN dla wozów dużych


MICROSCOOP

Najmniejszym wozem ładująco – odstawczym jest tzw. microscoop w wykonaniu firmy Equipment Miner z napędem elektryczno-hydrauliczynym.

Jego pojemność wynosi 0,3 m^3, ładowność 0,6 t, siła ścinająca na ostrzu czerpaka 32 kN.

Wóz składa się z dwóch członów, roboczego i napędowego, połączonych przegubem. Każdy z członów ma własny most napędowy spoczywający na dwóch kołach ogumionych 7.00X15xR. Człon przedni, roboczy, stanowi platforma wyposażona w wysięgnik z czerpakiem, cięgła dźwigni oraz siłowniki hydrauliczne, służące do podnoszenia, opuszczania i przechyłu czerpaka podczas jego opróżniania. Człon tylny, którym jest ciągnik, ma zespół napędowy złożony z elektrycznego silnika asynchronicznego klatkowego o mocy 22 kW i 1450 obr/min, pompy i silnika hydrostatycznego oraz dwubiegowej pełno nawrotnej skrzyni biegów, która zapewnia jednakową jazdę wozu do przodu i do tyłu. Silnik elektryczny zasilany jest przewodem oponowym długości do 80 m. Napięcie zasilania wynosi 380 lub 525 V. Wóz na pierwszym biegu osiąga prędkość jazdy 4,3, a na drugim 9 km/h. Zadania hamulca roboczego spełnia napęd hydrostatyczny, a hamulcem awaryjnym (i postojowym) jest hamulec wielotarczowy hydrauliczny działający na tylną oś wozu.

LF-4.1 (S) firmy MAN-GHH

Stosowany w kopalniach węgla kamiennego.

Ładowność czerpaka – 3,8 t przy standardowej pojemności 2 m^3, z tym że w celu wykorzystania zadanej ładowności pojemność czerpaka może być zwiększona, jeżeli gęstość nasypowa urobku jest mniejsza.

Siła ścinająca na ostrzu czerpaka wynosi 112 kN.

Czas załadowania czerpaka ocenia się na 20 s, a wyładowania na 10 s.

Masa własna pojazdu z wypełnionymi zbiornikami wynosi 12,4 t.

Wszystkie urządzenia wozy wykonane są w systemie przeciwwybuchowym (S).

Kabina operatora jest usytuowana w części roboczej wozu. Operator zajmują pozycję poprzeczną w stosunku do kierunku jazdy. Odpowiednie ukształtowanie ciągnika po stronie kabiny uniemożliwia zaklinowanie operatora podczas pełnego skrętu wozu.

Wykres siły pociągowej wozu na poszczególnych biegach przekładni pokazano na rysunku obok.

Na tym samym wykresie przedstawiono nachylenie drogi, jakie przy danej prędkości i sile pociągowej może pokonać wóz próżny lub załadowany bez utraty stateczności podłużnej. Wykres dotyczy drogi suchej o dobrej przyczepności.

Wóz napędzany jest 6-cylindrowym silnikiem spalinowym wysokoprężnym typu D 916-6 MWM z zapłonem samoczynnym z komorą wstępnego spalania chłodzonym wodą. Moc silnika (1) wynosi 69 kW przy 2500 obr/min, maksymalny moment obrotowy przy 1500 obr/min to 318 Nm. Alternatywnie w wozie może być zabudowany silnik o mocy 75 kW. Z silnikiem sprzężony jest jednostopniowy zmiennik momentu (2) typu C-272 Clarka z napędami pomocniczymi dla układów hydraulicznych skrętu wozu i organów roboczych. Moment obrotowy z tej przekładni jest przekazywany wałem przegubowym (5) wzmocnionej budowy do czterobiegowej pełno nawrotnej skrzyni biegów (6) typu 28421 Clarka. Skrzynia biegów jest przełączalną hydraulicznie pod pełnym obciążeniem, a osiągane prędkości jazdy na poszczególnych biegach wynoszą: 1 – 3,4; 2 – 6,9; 3 – 11,5; 4 – 19,3 km/h.

Z dwuwyjściowej skrzyni biegów moment obrotowy jest przekazywany wałem napędowym (7) przegubami Cardana i sprzęgłem odłączalnym do mostu napędowego (8) ciągnika i wałem teleskopowym (9) do wzmocnionego mostu napędowego (10) członu roboczego wozu. Oś ciągnika jest łożyskowana wahadłowo w łożyskach ślizgowych. Mosty napędowe składają się z przekładni głównej, mechanizmu różnicowego i półosi (11). Zadaniem przekładni głównej jest przeniesienie napędu z wału napędowego na półosie oraz redukcja w stałym stosunku prędkości obrotowej wału w celu zwiększenia siły napędowej na kołach. Przekładnie główne są hipoidalne. Zadaniem mechanizmu różnicowego jest umożliwienie obracania się dwóch kół napędowych jednego mostu z różną prędkością.

W kołach (12) pojazdu zabudowano zwolnice planetarne (13), pozwalające na uzyskanie dużego przełożenia. Wszystkie koła wyposażono w hamulce tarczowe (14) z napędem pneumatyczno – hydraulicznym. Drugim hamulcem jest hamulec awaryjny (15) napędem sprężynowym.

Opony mają wymiar 12.00 – 24. Pompa hydrauliczna (3) typu Vickers o wydajności 55 l/min przy prędkości silnika 1510 obr/min i ciśnieniu roboczym cieczy 10,5 MPa zasila siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania (16) o średnicy tłoka 150 mm, drąga tłokowego – 75 mm i długości skoku 390 mm. Pompa łopatkowa (4) o wydajności 19 l/min i ciśnieniu 14 MPa zasila siłowniki hydrauliczne organu roboczego wozu (podnoszenia i obrotu czerpaka) o średnicy tłoka 180 mm, drąga tłokowego – 90 mm i długości skoku 560 oraz 810 mm.

Pojemność zbiorników wynosi: paliwa 150 dm^3, cieczy hydraulicznej 95 dm^3 i wody 170 i 60 dm^3.

Bibliografia

Antoniak Jerzy :Urządzenia i systemy transportu podziemnego w kopalniach. Wydawnictwo „Śląsk” Katowice 1990