Wrębiarka WSH-60

Z Miningpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wrębiarka elektryczna WSH-60 - wyposażona jest w statyczne przekładnie hydrauliczne zarówno do napędu ciągnika, jak i do napędu wrębnika (zawrębiania). Ze względu na to wyposażenie wrębiarkę WSH-60 nazywa się popularnie hydrauliczną. Zastosowanie przekładni hydraulicznej pozwoliło na uzyskanie znacznie większych prędkości posuwu niż we wrębiarce starszego typu WŁE-50s, przy czym prędkość posuwu jest prawie jednostajna. Ma to zasadniczy wpływ na wydajność wrębienia i trwałość mechanizmów maszyny. Wrębiarkę WSH-60 przewidziano dla ścian wymagających dużych prędkości wrębienia, a więc długich, w pokładach o węglu średnio i trudno urabialnym. Najmniejsza grubość pokładu 0,65 m. Wrębiarka składa się z takich samych głównych części jak każda wrębiarka ścianowa i jest wyposażona w usuwak wrębowin oraz urządzenie do zraszania pyłu węglowego, wytwarzającego się przy wrębieniu.

Informacje Techniczne

Silnikiem napędowym jest silnik elektryczny trójfazowy zwarty, mocy ciągłej 60 kW i mocy godzinowej 80 kW, na napięcie 500 V w wykonaniu ognioszczelnym, budowy zamkniętej. Z obu stron silnika znajdują się po dwie blachy z otworami, przez które przedostaje się chłodzące powietrze do wentylatora. Silnik napędza z jednej strony przekładnię hydrauliczną statyczną, umieszczoną w większej części w ciągniku, z drugiej zaś strony przekładnię łańcucha wrębowego i usuwaka wrębowin.

Budowa

Organ urabiający

Wrębiarka składa się z takich samych głównych części jak każda wrębiarka ścianowa i jest wyposażona w usuwak wrębowin oraz urządzenie do zraszania pyłu węglowego, wytwarzającego się przy wrębieniu.


Układ hydrauliczny

Przekładnia hydrauliczna statyczna składa się z pompy łopatkowej 1 regulowanej wydajności, silnika łopatkowego 2 stałej chłonności, służącego do napędzania mechanizmu posuwu (bębna linowego), silnika łopatkowego 3 również stałej chłonności, służącego do napędzania mechanizmu zawrębiania (wrębnika) oraz elementów sterujących i pomocniczych. Pompa 1, silnik 2 i elementy sterujące umieszczone są w ciągniku, silnik 3 natomiast w głowicy. Wirnik 4 pompy 1 ma dziewięć łopatek usytuowanych promieniowo i napędzany jest silnikiem elektrycznym przez parę kół zębatych o takiej samej liczbie zębów (przełożenie i=1). Regulację wydajności pompy uzyskuje się przez przesuwanie kadłuba 5, przez co zmienia się mimośrodowość pompy w granicach od 0 do 4 mm. Do tego celu służy korbka 6, obracająca śrubę, która podnosi lub opuszcza kadłub 1 pompy. Do bezpośredniego zabezpieczenia pompy przed nadmiernym ciśnieniem oleju służą dwa zawory bezpieczeństwa 7 i 8, wyregulowane na ciśnienie 30 atn. Pompa zanurzona jest w oleju, który zasysa przez jeden z dwóch zaworów ssawnych 9 lub 10 oraz tłoczy przez jeden z dwóch zaworów tłocznych 11 lub 12. Taki układ zaworów pozwala na tłoczenie oleju jednym przewodem 13, niezależnie od kierunku obrotów pompy, przy czym zawory otwierają się i zamykają samoczynnie. Na przewodzie tłocznym znajduje się jeszcze zawór bezpieczeństwa 14 wyregulowany na ciśnienie 27 atm. Pompa tłoczy olej do zaworu sterującego obrotowego, którego część obrotowa może zajmować pięć różnych położeń oznaczonych liczbami 0, I, II, III i IV. Położeniu 0 odpowiada praca luzem pompy, czasie której silnik hydrauliczny, a więc i bęben linowy nie są napędzane. Olej tłoczony jest wtedy – przez kanał wykonany w kadłubie zaworu i kanały wykonane w części obrotowej zaworu – z powrotem do kadłuba ciągnika, który stanowi jednocześnie zbiornik oleju. W położeniach I i II części obrotowej zaworu sterującego olej tłoczony jest kanałem do silnika hydraulicznego 2 mechanizmu posuwu z jednej lub z drugiej strony, co odpowiada jego lewym lub prawym obrotom. W położeniach III i IV części obrotowej zaworu sterującego 15 olej tłoczony jest kanałem 20 do silnika hydraulicznego 3 mechanizmu zawrębiania z jednej lub drugiej strony, co odpowiada jego lewym lub prawym obrotom. Olej, który wykonał pracę, wypływa z silników hydraulicznych do kadłuba ciągnika kanałami 18 i 19. Na przewodach łączących silnik 3 mechanizmu zawrębiania z zaworem sterującym znajdują się zawory bezpieczeństwa 21 i 22 wyregulowane na ciśnienie 22 atn. Obroty silnika hydraulicznego 2 mechanizmu posuwu przenoszą się przez czterokrotną przekładnię zębatą (koła zębate czołowe) oraz sprzęgło kłowe na bęben linowy. Wyłączenie sprzęgła odwijanie liny z bębna przez jej wyciąganie.


Organ pomocniczy

Do wrębiarki stosuje się usuwak wrębowin w postaci gracki. Mechanizmy usuwaka 1 mieszczą się w odrębnym kadłubie 2, który przymocowuje się do głowicy 3 po zdjęciu jej pokrywy czołowej. Usuwak wykonuje ruch wahadłowy.


Sterowanie

Dźwignie i przyciski sterownicze wrębiarki WSH-60 umieszczone są na ciągniku wrębiarki, z wyjątkiem dźwigni do włączania i wyłączania sprzęgła mechanizmu napędu łańcucha wrębowego oraz dźwigni mechanizmu unieruchamiania wrębnika, które znajdują się na głowicy.

Eksploatacja

Przy obsłudze i konserwacji wrębiarki WSH-60 należy zwracać uwagę na wszystkie zasady obowiązujące przy obsłudze i konserwacji urządzeń hydraulicznych. Do wrębiarki stosuje się olej turbinowy T-4, który jest cieczą pracującą w układzie hydraulicznym, a zarazem służy do smarowania przekładni zębatych i łożysk.

Bibliografia

Zbigniew Korecki: Maszyny i urządzenia górnicze; Wydawnictwo "Śląsk", Katowice 1976.